Litt om styret
Styret for stiftelsen "Kvalitetsforbedring av medisinsk laboratorievirksomhet" fungerer som styre for Noklus. Det har ansvar for den overordnete strategien, og fatter vedtak i saker av prinsipiell betydning. Styret oppnevnes for fire år, og består nå av følgende medlemmer:
- Siri Skumlien (leder) - Den norske legeforening
- Marte Kvittum Tangen - Den norske legeforening
- Nils Kristian Klev - Den norske legeforening
- Gunnar Skov Simonsen - Staten v/Helse Nord-Norge RHF
- Knut Berglund - Staten v/Helsedirektoratet
- Ingrid Hokstad - Norsk selskap for medisinsk biokjemi
- Anne Gamme (observatør) - Kommunesektorens organisasjon
Ledelsen i Noklus møter i styret som observatører.
Deltok på sitt første styremøte for Noklus
Aasne Karine Aarsand begynte i jobben som direktør i Noklus i september i år. Før hun tiltrådte stillingen, var Aasne Karine Aarsand tilknyttet Noklus i en bistilling som forsker. Hun hadde sine første dager som direktør på Landskonferansen i Trondheim, og har holdt høyt tempo gjennom hele høsten.
«Disse første månedene i Noklus har være både travle og lærerike, og har gitt meg en større innsikt i Noklus' mange og varierte oppgaver. Overalt møter jeg flinke, positive og engasjerte medarbeidere som jobber sammen for å bedre kvaliteten på laboratorievirksomheten i Norge.»
Årets andre styremøte ble innledet ved at direktøren ga en orientering om status for Noklus.
Det var fint å oppdatere styret på mange av Noklus sine viktige prosjekter, og veldig kjekt å bli bedre kjent med styremedlemmene.
Orienteringer fra ulike seksjoner i Noklus
I tillegg til oppdateringer fra ledelsen, inklusiv på økonomi og budsjett, er det en tradisjon at ansatte orienterer om forskjellige prosjekter i Noklus. Styret sier at de setter stor pris på å høre fra Noklus sine mange kompetente medarbeidere.
Styret fikk blant annet høre om nye eksterne kvalitetskontrollprogram, Noklus kvalitetsindikatorer og arbeidet med anbefalte analyser for primærhelsetjenesten. De fikk også høre siste nytt fra Norsk diabetesregister for voksne, og om Noklus sitt arbeid opp mot preanalytisk patologi. Det ble også presentasjon av nye "Min side", en mer brukervennlig og universelt utformet side. Denne ble gjort tilgjengelig for våre deltakere i november.