Litt om helseavdelingen ved Bergen fengsel
På helseavdelingen jobber åtte sykepleiere, tre leger, to fysioterapeuter, to tannleger og tannpleiere, psykologer og psykiatere. Hverdagen til sykepleierne består av mange ulike arbeidsoppgaver, hvor arbeid på laboratoriet er én av oppgavene.
Laboratoriet er stort sett alltid bemannet på dagtid i ukedagene. Vi tar blodprøver, urinprøver, EKG og spirometri, og vi utfører sårstell, abstinensvurderinger, samtaler og tar oss av akutte skader. Vi analyserer CRP, glukose, SR, hemoglobin, INR og urinstrimmel lokalt. Andre blodprøver og urinprøver sendes til Haukeland universitetssjukehus. (Gabriele Krasauskaite)
Klargjøring av urinprøver for videresending er én av oppgavene på laboratoriet. Foto: Privat
De ansatte sin sikkerhet er alltid prioritert
Vi vil jo tro at det er litt annerledes å jobbe på et legekontor i fengselet enn på andre legekontor, og noen forskjeller er det får vi bekreftet. Men stort sett er det mest likheter. Emilie og Gabriele vet at noen tenker det må være "farlig" å jobbe på helseavdelingen i et fengsel, hvor de håndterer både nåler, sakser og skalpell. Men de føler seg helt trygge på jobb, og forteller at det sjelden er behov for at fengselsbetjenter er til stede med pasienten på helseavdelingen.
Gabriele demonstrerer prøvetaking på kollega. Foto: Privat
Vår sikkerhet er alltid førsteprioritet, og dersom vi opplever en situasjon som farlig, blir dette håndtert av andre instanser. Det er ytterst sjelden at det er behov for fengselsbetjenter i nærheten av laboratoriet når vi tar blodprøver, utfører sårstell eller har samtaler med pasienter. (Emilie Opheim)
De fleste pasienter har tillit til oss som helsepersonell og anser helseavdelingen som et sted hvor de kan være sårbare. Dette gjør at de fleste timer på helseavdelingen foregår uten fengselsbetjenter til stede, med unntak av de pasienter som tidligere har vært utagerende og/eller verbalt- eller fysisk truende. Det skal påpekes at slike tilfeller er ytterst få på helseavdelingen. Som helsepersonell føler vi oss trygge, og vet at vi aldri er alene uansett hvilken situasjon vi er i. (Gabriele Krasauskaite)
Kunnskapsrike ansatte med fokus på å holde seg oppdaterte
Det hender også at vi får nye ansatte som har andre erfaringer og ny kunnskap som vi ønsker å implementere i vårt arbeid.
(Gabriele Krasauskaite)
Benytter seg av ressursene fra Noklus
Helseavdelingen har god nytte av hjelpemidlene som ligger på "Min side", og Emilie og Gabriele forteller at både prosedyrer, kontrollskjema og e-læringskurs benyttes hyppig. De er også fornøyde med samarbeidet med Noklus, og forteller at de opplever rask respons i direkte kontakt med sitt Noklus-kontor.
Et arbeidsmiljø med rom for spørsmål, refleksjoner og latter
Helseavdelingen i Bergen fengsel er liten, og vi er derfor avhengig av å ha et godt samarbeid i kollegiet. Vi har åpen dialog mellom oss, og vi bruker hverandres kompetanse og erfaring i det daglige arbeidet. Vi jobber tverrfaglig, og samarbeider med både Kriminalomsorg, spesialisthelsetjenesten og andre tjenester i kommunen.
Vi opplever at vi på generelt grunnlag har et naturlig godt samarbeid, hvor det er rom for å stille spørsmål, reflektere og komme med ulike tanker og meninger. Det er også rom for å spøke, le og ha det gøy på jobb.
|
Gabriele Krasauskaite og Emilie Opheim. Foto: Privat
Hvordan blir sommeren på jobb?
Arbeidshverdagen på helseavdelingen i Bergen fengsel er stort sett lik sommer som vinter, med lik bemanning og åpningstider.
Men vi merker ofte bedre stemning blant de innsatte når solen skinner. Og om sommeren kan vi ofte ta oss litt mer tid til å besøke de enkelte avdelingene for å snakke med både ansatte og innsatte. (Gabriele Krasauskaite)
Helt til slutt: Hva gleder dere dere mest til i sommer?
Vi takker for praten, og konkluderer med at det ikke er så stor forskjell å jobbe på et legekontor innenfor murene og utenfor murene.
God sommer!