Viktig med godt samarbeid mellom hjemmetjeneste og legevakt
Eldre utgjør en stadig større andel av befolkningen, og da er det spesielt viktig at hjemmetjeneste og legevakt har et godt samarbeid om medisinsk oppfølging av eldre med skrøpelighet. Laboratorieprøver er en viktig del av medisinsk vurdering ved forverret tilstand som infeksjoner og diabetes.
Kan medføre overforbruk
Tid er en viktig faktor når en pasient får en forverret tilstand. Da er det lett for at man tar laboratorieprøver som CRP og urinstrimmel før drøfting med legevakt for å spare tid. Det kan iblant medføre unødig bruk av laboratorieprøver. Overforbruk av urinundersøkelser medfører unødig bruk av antibiotika og ressurser, og dette er det viktig å unngå.
En skriftlig avtale
Noklus anbefaler at det utarbeides en skriftlig avtale med aktuelle hjemmetjenesteenheter om laboratorievirksomhet, der det går frem når ansatte selv kan rekvirere CRP og urinstrimmel. Ansatte i hjemmetjenesten bør som hovedregel unngå bruk av laboratorieprøver før lege har vurdert indikasjon for bruk.
Ifølge sykehjemslege/overlege Svein Ivar Fylkesnes i Noklus er det viktig å få rutiner på plass.
Hvis annet helsepersonell enn lege selvstendig skal beslutte å bruke laboratorieprøver, bør det være veiledet av rutiner og opplæring. Eksempel på dette er måling av blodsukker hos person med diabetes som har forverret tilstand eller symptom på lavt eller høyt blodsukker. Dette er en undersøkelse som helsepersonell bør kunne beslutte at bør gjennomføres.
Anbefalinger fra Noklus skal bidra til hensiktsmessig bruk av laboratorieanalyser i tråd med "Gjør kloke valg kampanjen". Her finner du vår "Anbefaling for laboratorievirksomhet ved legevakt".