Opplæringsplan og avvikssystem - viktige ressurser i kvalitetsarbeidet
Det er svært bra at nesten alle som svarte bruker laboratorieprosedyrer og e-læringskurs i sin praksis! Det er viktig å følge prosedyrer for å sikre at analyser utføres korrekt og likt mellom kollegaer. Dessverre ser vi at det kun er litt over halvparten som bruker opplæringsplaner. En opplæringsplan er helt vesentlig for å sikre at nyansatte får tilstrekkelig og korrekt kompetanse.
Videre omhandlet utsendelsen avvik og avvikshåndtering. Rundt 65 % av deltakerne har et system for melding av avvik eller uønskede hendelser. Et godt system for håndtering av avvik er nødvendig for å sikre at avvik håndteres på en passende måte og for å unngå at tilsvarende avvik oppstår. De aller fleste, men ikke alle, har en gjennomgang av avvik med de ansatte.
Mange sender prøver til samarbeidende laboratorium og får tilbakemelding om feil med prøven. De vanligste feilene var:
- for lite prøvemateriale
- feil prøvemateriale
- ikke mottatt prøve
- hemolysert prøve
I tillegg kom det fram at andre vanlige tilbakemeldinger var dårlig/ikke sentrifugert prøve, manglende rekvisisjon eller mangelfulle opplysninger på rekvisisjon.
Gode rutiner er viktig for pasientsikkerheten
Gode systemer for jevnlig å kontrollere og loggføre at alt fungerer som det skal, er viktig for pasientsikkerheten. I veilederen til forskriften om ledelse og kvalitetsforbedring i helse- og omsorgstjenesten er det poengtert at en bør ha gode rutiner for:
- behandling av avvik og uønskede hendelser
- plan for forbedringsarbeid, gjennomføring og oppfølging av resultater
- opplæring og bruk av faglige prosedyrer
- beskrive og følge opp arbeidsoppgaver med særlig risiko
Hvordan kan resultatene brukes?
Utsendelsen kan brukes som et verktøy for å kartlegge hvilke rutiner man har i virksomheten, samt opplyse og gi grunnlag til diskusjon om viktige fokusområder.
Tilbakemeldingene på utsendelsen gis i en rapport som deltakerne finner på "Min side" umiddelbart etter at man har registrert svar på utsendelsen. Rapporten inneholder tilbakemelding på egne svar, og gjeldende retningslinjer og anbefalinger.
Deltakere som ikke svarer, får en anonymisert rapport med gjeldende retningslinjer og anbefalinger som de kan bruke i sitt forbedringsarbeid.
Noklus bruker den enkelte deltakers svar for å innlede til kommunikasjon og veiledning, da vi får bedre kjennskap til hvilke rutiner og kunnskap deltakeren har om den pre- og postanalytiske delen av analyseprosessen.